Wybór składników
Aby przygotować pyszną zupę grochówkę, należy najpierw odpowiednio dobrać składniki.
Potrzebne będą:
– Suchy żółty groch
– Cebula
– Marchew
– Seler
– Ziemniaki
– Kiełbasa lub boczek
Przygotowanie składników
Po zebraniu wszystkich niezbędnych składników, należy przystąpić do ich przygotowania. Pierwszym krokiem jest namoczenie grochu w wodzie na kilka godzin lub najlepiej na całą noc. Następnie groch należy odcedzić.
W międzyczasie należy oczyścić oraz pokroić warzywa – cebulę, marchew, seler oraz ziemniaki – w drobną kostkę.
Gotowanie zupy
Na dnie garnka należy rozgrzać odrobinę oleju lub smalcu, a następnie wrzucić pokrojoną cebulę, podsmażając ją do momentu, aż zrobi się szklista.
Następnie do garnka dodajemy kiełbasę lub boczek, kroimy na mniejsze kawałki, i podsmażamy razem z cebulą, aby uzyskać aromatyczny smak.
Dodanie warzyw
Po chwili dodajemy do garnka pokrojoną marchew, seler oraz ziemniaki. Całość dusimy na małym ogniu przez kilka minut, mieszając od czasu do czasu, aby składniki się nie przypaliły.
Gdy warzywa zmiękną, wsypujemy odcedzony wcześniej groch i zalewamy całość gorącą wodą. Dodajemy przyprawy – sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy – według własnego uznania.
Duszenie zupy
Zupę gotujemy na wolnym ogniu przez około godzinę, aż groch oraz warzywa będą miękkie i dobrze ugotowane. Podczas gotowania zupy warto od czasu do czasu sprawdzać jej gęstość i ewentualnie dolewać wody, jeśli zupa jest zbyt gęsta.
Na koniec, gdy zupa grochówka będzie gotowa, warto doprawić ją jeszcze do smaku i ewentualnie dodać świeżą pietruszkę lub natkę.
Podanie zupy
Po ugotowaniu zupę grochówkę możemy podać na stół. Doskonale smakuje zarówno na ciepło, jak i po ostygnięciu, a nawet po kilku dniach, gdy składniki lepiej się przegryzą.
Podawaj zupę z chrupiącym chlebem lub grzankami, a także możesz dodać odrobinę kwaśnej śmietany dla dodatkowego smaku.
Przygotowanie domowej zupy grochówki nie jest trudne, a efekt końcowy z pewnością wynagrodzi twoje wysiłki. Zupa ta idealnie sprawdzi się jako danie główne w chłodne dni, rozgrzewając i dodając energii. Gotowanie własnej grochówki to także doskonała okazja do eksperymentowania z różnymi przyprawami i dodatkami, dostosowując jej smak do własnych preferencji.